بنر بنر بنر بنر بنر بنر بنر بنر بنر

اوقات شرعیتصاویر

IMG_6480.JPG

حاضرین در سایت

ما 16 مهمان آنلاین داریم

آمار سایت

بازدید امروز:48
بازدید ماه:1299
بازدید سال:6408
بازدید کل:57972

نهاد رهبری در دانشگاه ها


بنر بنر بنر بنر

آیا حجاب مختص زنان است؟

در قرآن جمعاً 14 آیه مربوط به حجاب با تعابیر متفاوت ذکر شده است که در روابط اجتماعی و خانوادگی احکامی مختص زنان، احکامی مختص مردان و احکامی نیز به صورت مشترک میان زنان و مردان دارد و اجرای برخی از این احکام برای دختران، همسران پیامبر و زنان مؤمن یکسان لحاظ شده است. لذا حجاب در مفهوم کلی آن مختص زنان نیست بلکه برای مردان نیز هست. ولی در آیات و روایات احکامی مخصوص به حجاب شرعی زنان آمده است که مشخص می شود برای زنان در مسأله پوشش، احکامی بیشتر از مردان در نظر گرفته شده است.

آیه ی مخصوص مردان:

«و اگر از همسران پیامبر چیزی خواستید از پس پرده بخواهید، این کار دل شما و آنها را پاک تر می دارد» (احزاب:53)

این آیه درباره ی زنان پیامبر است که باید به عنوان الگویی برای زنان دیگر نیز مورد توجه واقع شود، در این آیه به احتیاط نگاه کردن برای مردان و پوشش بیشتر برای زنان اشاره شده است.

به همان میزان که زنان وظیفه دارند خود را از نامحرمان بپوشانند، مردان نیز وظیفه دارند حریم بین خود و زنان نامحرم را رعایت کنند. بدین معنا که همواره باید به منظور سالم سازی محیط جامعه در روابط اجتماعی حائلی از عفاف بین زن و مرد واقع شود.

آیه ی مخصوص زنان:

«ای زنان پیامبر شما مانند زنان دیگر نیستید اگر پرهیزگار باشید پس با مردان نامحرم به نرمی سخن نگویید تا بیماردلان به طمع افتند بلکه (با عفت ورزی در کلام) پسندیده سخن بگویید.

کتاب حجاب هاله ای از عفاف، مریم بهروزی